WhatsApp

MAGNEZYUM SÜLFAT 25KG Mağnezyum (Epsom Tuzu)

0 Yorum Yorum Yap
Stok Durumu
Magnezyum Sülfat 25 kg 
 
    Magnezyum sülfat, magnezyum mineralinin suda eriyebilen halidir. Kaliteli bir magnezyum sülfatta, tamamı suda eriyebilen %15 ve üzeri magnezyum bulunur. Beyaz kristal görünümündedir. Magnezyum sülfat gübre olarak kullanımın dışında, büyük miktarlarda deterjan ,hamur mayası ve kuru kimyevi gübre karışımlarında kullanılır.

Sağlıklı bir bitkinin ihtiyaç duyacağı bir diğer mineral olan magnezyum , yapraklardaki klorofil moleküllerinin yapıtaşıdır. Topraktan yeterli miktarda magnezyum alabilen bir bitkinin yapraklarındaki anyon-katyon dengesi ve ph değerleri istenen düzeyde gerçekleşir. Daha sağlıklı fotosentez yapabilen bitki güneş ışığından azami faydayı saglar ve ona göre gelişme gösterir. Uzun ömürlü, canlı renkleri olan sebze ve meyve sağlar. Yaprakların direncini arttırarak hastalıklara karşı korur.
 

Özellikle kumlu ve uzun dönem potasyum, kalsiyum ve amonyum gübrelemesi yapılmış topraklarda çok ciddi magnezyum eksikliği tespit edilmiştir. 
25  kilogramlık baskılı lamine su geçirmez çuvalda satış yapılır.
 
Hayvan Sağlığı 
 
Çayır Tetanisi (Hipomagnezemi)
 
Taze çayır otları ve bahçe otları yiyen hayvanlarda görülen hastalıktır. Hipomagnezemi, kaslarda titreme ve çırpınma ile görülür. Süt içmeye devam eden buzağılarda da görülebilir. Hayvan ayakta duramaz. Magnezyum içeriği yüksek olan kalsiyum serumu Dİ uygulandığında hemen etkisini gösterir.


Hipomagnezeminin daha şiddetlisi olan Ahır Tetanisinde ise ek olarak % 20’likmagnezyum sülfat çözeltisinden 200 ml deri altı verilmesine ihtiyaç duyulabilir. Fakat bu yöntem her zaman başarılı değildir. Hayvanınıza veteriner hekim olmadan veya bilgisi olmadan müdahale etmeyiniz.
 
Balık Akvaryumlarında Kullanımı

http://cichlid-forum.com/articles/buffer_recipe.php

Burada yazılana göre, her 19 litre su için;
- 1 çay kaşığı kaya tuzu
- 1 çay kaşığı sodyum bikarbonat
- 1 tatlı kaşığı magnezyum sülfat
eklemek gerekiyor.
 

Epsom Tuzu ile Stresin Azaltılması ve Vücudun Rahatlatılması

Stres vücuttaki magnezyumu boşaltır ve bu yüzden Epsom Tuzu doğal bir stres giderici olarak görülebilir. Sıcak suyun içine atılan bu bileşen, magnezyum ve sülfat olarak ikiye ayrılır. Bu suya girildiğinde en az 30 dakika beklenmelidir ki, mineraller deri yolu ile vücuda alınabilsin. Bu sudan çıktıktan sonra durulanma ve kurulanma yapılmaması, minerallerin banyodan sonra da vücutta çalışmasına olanak tanır. Bu şekilde toksinler vücuttan atılır, sinir sistemi sakinleşir, şişlikler azalır ve kaslar rahatlar. Magnezyum, beyinde bulunan serotonin yani mutluluk hormonlarını çalıştırarak sakinlik ve huzur verir. Araştırmalar, magnezyumun vücuttaki enerjiyi ve kuvveti arttırdığını arttırdığını göstermiştir. Uzamanlar haftada en az 3 defa epsom tuzu ile yapılacak banyonun daha iyi görünmeye, hissetmeye ve enerji toplamaya yardımcı olacağını belirtmişlerdir(alıntıdır)

Epsom Tuzu ile Ağrıların ve Kas Kramplarının Giderilmesi

Yorgun, şişmiş ve ağrıyan ayaklarınızı yarım fincan epsom tuzu ekleyeceğiniz leyene sokarsanız, sadece ağrı ve şişliklerden değil ayak kokularından da kurtulmuş olursunuz. Epsom tuzu, ayak kokularını giderir ve cildi yumuşatır; ayrıca migren, astım, kas krampları ve çeşitli vücut ağrılarının dindirilmesinde de oldukça başarılıdır.

Epsom Tuzu ile Ölü Derileri Yok Edilmesi

1 avuç Epsom Tuzu ve 1 yemek kaşığı zeytin yağını karıştırıp cilde masaj yapmak, ölü derilerden kurtulmaya, kan dolaşımını arttırmaya ve cildin daha yumuşak hale gelmesine yardımcı olur.

Epsom Tuzu ile Kas ve Sinir Sistemi Fonksiyonlarını İyileştirilmesi

Çalışmalar, bir elektrolit olan magnezyumun, kas, sinir ve enzim fonksiyonlarının iyileştirilmesine yardımcı olduğunu göstermiştir.

Epsom Tuzu ile İnsülinin İdeal Hale Getirilmesi

Bu tuz, insülini etkin hale getirerek şeker hastalığı riskini en aza indirir.

Epsom Tuzu ile Kabızlığın Giderilmesi

Çalışmalar, Epsom Tuzunun kabızlığın tedavisinde kullanılabileceğini göstermiştir. Bu tuz laksatif (müshil) gibi bir etki yapar ve bağırsaklardaki su oranını arttırır ve geçici bir rahatlama sağlar. Bununla birlikte, bir uzmana danışılmadan kullanılması sakıncalı olabilir.

Epsom Tuzunun Bitkilerin Sağlığı Açısından Olumlu Etkileri

Bitkilerin birçoğu hayatta kalabilmek ve sağlıklı olabilmek için magnezyum ve sülfür gib besin tuzlarına ihtiyaç duyar. Magnezyum sülfat kristalleri toprağa katıldığı zaman bitkilerin yapraklarında bulunan yeşil rengin solmasını engeller (alıntıdır)http://www.kadinlaricin.gen.tr/

Toplam 0 Yorum

0

Ortalama Puan

Yorum yapabilmek için Üye Girişi yapmalısınız